Uważaj na sprzedawców chińskich produktów do malowania po numerach. Jak ich rozpoznać?

Na rynku polskim (ale także na innych, na których działamy) jest wiele sklepów internetowych, które sprzedają gotowe motywy z Chin. W najlepszym przypadku produkty są w magazynie w Europie, w najgorszym zamawiają je dla Ciebie w Chinach, dorzucają marżę, a Ty musisz długo czekać, aż paczka dotrze i mieć nadzieję, że nie zostanie zatrzymana w urzędzie celnym. Jak poznać takich sprzedawców i dlaczego lepiej zamawiać bezpośrednio u producenta w Czechach?

Towar z Chin jest tańszy! Czy naprawdę?

Głównym powodem, który zwykle prowadzi do zakupu towarów z Chin, jest niższa cena. Ale czy wiesz, że od 1 lipca 2021 roku wszystkie towary wysyłane z Chin podlegają odprawie celnej? Zakończenie zwolnienia z VAT oznacza, że ​​wszystkie przesyłki będą objęte zgłoszeniem celnym. Możesz wtedy sprawę załatwić we własnym zakresie lub być reprezentowany w procedurze celnej przez firmę transportową (usługa płatna). Opłata ta jest następnie doliczana do podstawy obliczenia podatku VAT. 

 

Podstawa obliczenia stawki VAT obejmuje zatem:

  • rzeczywista wartość towaru
  • opłata za zgłoszenie celne
  • opłata pocztowa

Przykład: Zamawiasz towar o wartości 15 euro (ok. 67 zł) z darmową przesyłką, reprezentacja przez dostawcę kosztuje np. 35 zł. Podstawa VAT wynosi zatem 102 zł. VAT od kwoty 102 zł wynosi 23,46 zł. Łączna kwota, jaką zapłacisz za towar, wyniesie w tym przypadku 125,46 zł. (źródło: https://www.pit.pl/aktualnosci/vat-od-zakupow-na-aliexpress-od-1-lipca-2021-roku-1002361)

 

Uwaga na wyschnięte farby!

Jeśli wybierzesz sprzedawcę, który ma obrazy z Chin w magazynie w UE i obiecuje szybką wysyłkę, ryzykujesz, że farby dostarczone z obrazem będą wyschnięte. Z własnego doświadczenia wiemy, że farby akrylowe w plastikowych kubkach wytrzymają w dobrym stanie maksymalnie 6 miesięcy. Jaka jest szansa, że ​​wszyscy sprzedawcy chińskich towarów będą tak ostrożni i wykluczą ze swojej oferty te motywy, które są w magazynie od ponad pół roku? Aby ci sprzedawcy mogli oferować szeroką gamę motywów, muszą mocno zaopatrzyć się, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą w stanie sprzedać wszystkiego na czas.

Z tego samego powodu w Wymalujtosam.pl wszystkie obrazy produkujemy tylko na zamówienie - dlatego na płótnie znajdziesz również swoje imię i nazwisko oraz numer konkretnego zamówienia.

Jak poznać sprzedawcę, który ma towary wysyłane bezpośrednio z Chin?

  1. W regulaminie jest informacja, że ​​nie zawierasz umowy kupna ze sprzedawcą, ale umowę o świadczenie usług. Oznacza to, że kupujesz dla siebie sprzedawcę towarów w Chinach. Jest to od dawna stosowana sztuczka niektórych nieuczciwych handlarzy. 
  2. Sprzedawca oferuje bezpłatną wysyłkę niezależnie od kwoty zamówienia. Jak to możliwe? Ponieważ jest finansowany przez rząd chiński. Nie jest tajemnicą, że towary podróżujące z Chin do Europy nie są obciążone tak wysokimi kosztami transportu, jak w drugą stronę. Jeśli więc sprzedawca oferuje darmową wysyłkę wszystkiego, warto uważać – towar prawdopodobnie nie jest wysyłany z Unii Europejskiej.
  3. „Gwarancja zwrotu pieniędzy za transport dłuższy niż 90 dni” - w tłumaczeniu oznacza, że ​​jeśli transport trwa np. 60 dni to e-sklep nadal nie będzie się z Tobą komunikował. To w praktyce oznacza, że np. prezenty świąteczne musisz zamówić w pierwszej połowie września! I uwaga - długość transportu liczona jest od dnia nadania, a nie zamówienia! Więc nawet jeśli trwa to do 120 dni (30 dni na nadanie do wysyłki, 90 dni na transport), to nadal nie przysługuje Ci żadne odszkodowanie i zgodnie z regulaminem e-sklepu wszystko jest w porządku.

 

Jak poznać handlarza, który sprzedaje towar z Chin, ale ma magazyn w UE?

  1. Sprzedawca ma ograniczoną ofertę malowania po numerach (np. około 200 różnych motywów), na które oferuje transport w ciągu 3-5 dni, czyli które wysyła z Polski lub pobliskiego kraju w UE.
  2. Sprzedawca nie ma możliwości produkcji obrazu malowania numerami z własnego zdjęcia z dostawą w ciągu 14 dni, ponieważ nie jest producentem i tym samym nie może dotrzymać krótszego terminu.
  3. Zabawny, ale niezawodny trik: sprzedawca oferuje ten motyw – są go pełne Chiny